Türkiye-İsrail ilişkilerinde 13 yıl sonra bir ilk! Tarih belli oldu

Türkiye ile İsrail ortasında başlatılan olağanlaşma sürecinde İsrail’in önceliği ekonomik ilgilerin geliştirilmesi olacak. İsrail İktisat Bakanlığı Dış Ticaret Müsteşarı Ohad Kohen, iki ülke ortasında 13 yıldır yapılmayan Karma İktisat Kurulu toplantısının bu sonbaharda yapılmasının planlandığını bildirdi. İsrail’in iktisat alanında Türkiye ile geliştirmek istediği işbirliği alanının ise ‘yüksek teknoloji’ olduğu bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın davetiyle bu ülkeyi ziyaret eden bir küme Türk gazeteci, Tel Aviv’deki İsrail İhracat Enstitüsü’nde İsrail-Türkiye İş Kurulu üyeleriyle buluştu. İsrail Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Müsteşarı Ohad Kohen’in de katıldığı toplantıda son periyotta diplomatik ilgilerini olağanlaştırma kararı alan Türkiye ve İsrail ortasındaki ekonomik bağların durumu tartışıldı.

İlişkilerde 2009’dan bu yana yaşanan tansiyonlara ve dalgalanmalara rağmen ticaret, Türkiye ile İsrail ortasındaki en problemsiz alanı oluşturuyor. İki ülke ortasında 2000 yılından bu yana özgür ticaret muahedesi bulunuyor. Son yıllarda giderek artan iki ülke ortasındaki ticaret hacmi, 2021 yılı prestijiyle 8 milyar doları aşarak en yüksek seviyesine ulaştı. Ticaret hacminin 6 milyar dolardan fazlasını Türkiye’nin İsrail’e ihracatı oluşturdu. İsrail’in Türkiye’ye ihracatı ise 2 milyar dolar civarında oldu.

KARMA KURUL TOPLANACAK

Ticaret hacminde yaşanan artışa rağmen iki ülke ortasında yaşanan siyasi tansiyon, hükümetler ortasında ekonomik bağların geliştirilmesi hedefiyle yapılan toplantıların da durdurulmasına neden oldu. Ekonomik ilgilerin geliştirilmesi için devletler tarafından atılacak adımların ele alındığı ve son olarak 4. toplantısı 2009’da yapılan Türkiye-İsrail Karma İktisat Kurulu, o tarihten bu yana bir ortaya gelmedi. İki ülke bağlantılarında yaşanan olağanlaşma kapsamında iktisat alanındaki birinci toplantı da Türkiye-İsrail Karma İktisat Komitesi toplantısı olacak.

TOPLANTI SONBAHARDA

Tel Aviv’de Türk gazetecilerle yapılan toplantıda konuşan İsrail İktisat Bakanlığı Dış Ticaret Müsteşarı Ohad Kohen, Türkiye-İsrail Karma İktisat Kurulu’nun 5. toplantısının bu sonbaharda yapılmasının planlandığını bildirdi. Toplantının, 2009’dan bu yana yapılamayışının iki ülke ekonomik bağlarına tesiri hakkında değerlendirmelerde bulunan Kohen, “Türkiye ve İsrail hükümetleri, bu 13 yıl boyunca ekonomik alakaları geliştirebilecek hiçbir adım atamadı. Şayet bu toplantılar yapılabilmiş olsaydı bu mevzuda kolaylaştırıcı birtakım adımlar atabilir ve ticaret hacminin daha da artmasına yardımcı olabilirdik” dedi.

SERBEST TİCARET MUTABAKATININ GÜNCELLENMESİ MASADA

Karma İktisat Komitesi toplantısı için İsrail’in önceliklerini de anlatan Kohen, “Serbest ticaret muahedesinin imzalanmasından yana 20 yıldan fazla bir müddet geçti. Şu anda bu muahedede birtakım güncellemeler yapılabilir, bu mevzu toplantımızın gündeminde olacaktır. Ayrıyeten araştırma-geliştirme konusunda atılabilecek ortak adımlar da gündemimizde, bu bahis üzerinde de çalışmayı planlıyoruz” diye konuştu. Kohen, “Ayrıca bölüm temsilcilerimizle görüşerek hangi alanların üzerinde çalışmamız gerektiği konusunda görüşlerini alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

‘YÜKSEK TEKNOLOJİDE POTANSİYEL VAR’

İsrail-Türkiye İş Kurulu Onursal Lideri Moris Reyna ise Türkiye ile İsrail ortasında 2021 yılı itirbarıyla 8 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacmini 2 yıl içinde 10 milyar dolar seviyesine yükseltme amaçlarının olduğunu belirtirken “Burada yüksek teknoloji alanında geliştirilmiş ikili işbirliği devrini başlatmak istediğimizi vurgulamak istiyorum. Bilhassa tıbbi aygıtlar, otonom sürüşlü otomotiv teknolojileri, su arıtma teknolojileri ile ziraî teknolojilerin içinde bulunduğu yüksek teknoloji kesimlerinde İsrailli ve Türk şirketler için yakın işbirliği potansiyeli bulunuyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: SABAH