Uzay’daki rekabet nereye varacak? Uzayda altın madeni olabilir

Uzay için birçok ülke milyarlarca dolar bütçe ayırmış durumda. Uzay konusunda liderlik ise şu anda ABD’nin akabinde ve Çin’de. Pekala uzay için bu kadar gayret ne için? Sorunun yanıtı hayli kolay: Yeni kaynaklar elde edebilmek. ABD bahisle ilgili birinci kez Uzay Kuvvetleri oluşturan ülke oldu. ABD’nin bu özel birlik için bütçesi ise 16 milyar dolar. İlerde sahiden uzay savaşları yaşanır mı bilinmez lakin ABD bu mevzuyu epey ciddiye alıyor.

Çin’de uzay konusunda her gün kendini geliştiriyor. Ayın karanlık yüzüne araç indirebilen tek ülke olma, kendi uzay istasyonunu yapabilmesi üzere birçok hususta ABD ile yarışabilen az ülkelerden. Bu nedenle ABD-Çin çekişmesi sırf ekonomik alanda değil uzay alanında sürüyor.

Avrupa Uzay Ajans’nın (ESA) 2 milyar yıldız ile ilgili paylaştığı datalar ileride uzay yarışının daha da artacağını gösteriyor. 450 bilim insanı ve mühendisten oluşan bir konsorsiyumun başkanı olan Antonella Vallenari’nin datalarla ilgili birinci yorumu, “Bu astronomi için inanılmaz bir altın madeni.” oldu. Datalarının paylaşıldığı yıldızlar Samanyolu’nun galaksisindeki yıldızların sadece %1’ini oluşturuyor.  

ESA lideri Josef Aschbacher ise bilgilere ait yaptığı açıklamada “Bu bilgiler, data olmadan asla mümkün olmayacak’ şeyleri artık mümkün kılıyor.” diyerek paylaşılan bilgilerin kıymetini belirtti. Bu ve başka datalarla gerçekleştirilecek bilimsel çalışmalar insanlık ismine faydalı olabileceği üzere uzay yarışının seyrini de değiştirebilir.