Van için endişelendiren uyarı: 5 büyüklüğünde depremler olmaya devam edecek

Merkez üssü Van’ın merkez Tuşba ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde meydana gelen zelzele, geçtiğimiz Pazar saat 21.35 sıralarında vatandaşı sokağa döktü. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı Zelzele Dairesi Başkanlığı’nın merkez üssünü Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Bağdaşan Mahallesi olarak açıkladığı zelzele bölgesindeki meskenlerde küçük çaplı hasarlar meydana geldi. Meydana gelen zelzelenin akabinde ise çok sayıda artçılar olmaya devam etti.

“YOĞUN BİR SARSINTI AKTİVİTESİ GÖRÜYORUZ”

Bölgede meydana gelen sarsıntılarla ilgili çalışma yürüten Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, sarsıntı sonrası bölgede hareketliliğin devam ettiğini belirtti. Bölgenin Doğu Anadolu’nun en hareketli bölgesi olduğunu söz eden Toker, bu bölgenin eski bir göl tabanı olması nedeniyle küçük ve orta büyüklükteki sarsıntılarda sarsıntının fazlaca hissedildiğini aktardı. Doç. Dr. Toker, “Çarpanak Yarımadası ve Mollakasım bölgesinde büyüklüğü 3.5 ila 4 ortasında değişen küçük ölçekli sarsıntı fırtınaları var. Erçek Gölü’nün batı kıyılarında tekrar ağır bir zelzele aktivitesi görüyoruz. Erçek Gölü’nün kuzeyine gerçek Erciş açıklarında ve Yeşilsu mevkiinde büyüklüğü 5’e kadar yükselen zelzeleler görmeye başladık. Burası Doğu Anadolu zelzele bölgesinin en ağır olduğu yerdir. Özelikle düşük ölçekli zelzele fırtınalarıyla zelzele kümelenmeleri oluşturuyor. Ama iki gün evvel meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki sarsıntı, yer kabuğunun çok sığ derinliklerinde meydana geldi. Bu büyüklükteki sarsıntı çok sığ derinlikte meydana geldiği için ve bulunduğumuz yerlerin de eski göl tabanı olması nedeniyle daha fazla sallanmamıza yol açtı” diye konuştu.

“TETİKLENMİŞ ALT KABUK DAİMA OLARAK ÜST KABUĞU KIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Erçek Gölü ile Van Gölü’nün kuzey bölgesinde bulunan yer kabuğu modülünün en altında (alt kabuk) tetiklenmiş bir bölgenin olduğuna dikkat çeken Toker, “Bu tetiklenmiş bölge, belirli büyüklükteki (5 ve civarı) sarsıntıların tetiklenmesini sağlıyor. Hasebiyle Van Gölü’nün kuzeyi ile Erçek Gölü’nün ortasında kalan bölgede önümüzdeki süreçte 5 büyüklüğündeki zelzeleler tekrar olmaya devam edecektir. Zira bu bölgenin en altı tetiklenmiş bir kabuktur. Bu tetiklenmiş kabuk da daima üst kabuğu kırmaya çalışıyor. Bunun nedeni ise Van Gölü Havzası’nın kuzeybatıya yanlışsız dönme hareketidir (rotasyon)” biçiminde konuştu.

“DOĞU ANADOLU’NUN SİSMİK OLARAK EN HAREKETLİ BÖLGESİNDE YAŞIYORUZ”

Bölgede küçük sarsıntı fırtınalarının olmaya devam edeceği kestiriminde bulunan Toker, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Fakat biz yakın vadede Doğu Anadolu bölgesinde yıkıcı bir zelzele olan 6 ve daha büyük bir sarsıntı beklemiyoruz. Fakat 5 ve 4 civarındaki orta büyüklükteki zelzeleler, birebir halde olmaya devam edecektir. Zira Doğu Anadolu’nun sismik olarak en hareketli bölgesinde yaşıyoruz. Bu bölge ise eski bir göl tabanıdır. Bu ikisi bir ortaya geldiğinde sarsıntılar ve kaygılar oluşacaktır.”

KAYNAK: İHA