Yıldız Holding ile UN Women kadın girişimciliğini desteklemek için güçlerini birleştirdi

Yıldız Holding, küresel kıymetleri ortasında kıymetli yer tutan kapsayıcılık ve kültürel farklılıkların desteklenmesi çerçevesinde fırsat eşitliği başta olmak üzere pek çok kıymetli teşebbüse imza atıyor. Yıldız Holding Bayan Platformu aracılığıyla gerçekleştirdiği bu çalışmaları global ölçeğe taşımayı hedefleyen Holding son olarak Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve UN Women’ın yürütücülüğünü üstlendiği, dünya genelinde bayan teşebbüsçüler için elverişli ekosistemler yaratmayı amaçlayan çok paydaşlı “Women’s Entrepreneurship Accelerator” (WEA) teşebbüsüne dahil oldu.

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nde gerçekleşen merasimde, Yıldız Holding’i İdare Şurası Üyesi ve GODIVA CEO’su Nurtaç Ziyal Afridi, UN Women’ı ise Avrupa ve Orta Asya Bölge Yöneticisi ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir temsil etti. Merasime Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş  da katıldı.

Söz konusu iş birliği çerçevesinde Yıldız Holding şirketleri UN Women dayanağıyla bayan girişimciliğini teşvik eden örnek uygulamalara sürat verecek. Öbür yandan UN Women ve Yıldız Holding, Cinsiyete Hassas Tedarik ve Yatırım (GRPI) Programı’nın hedeflenen ülkelerde yayılması için iş birliği yapacak. Holding önümüzdeki periyotta UN Women ile tıpkı mevzu odağında öbür operasyonel ve stratejik iş birlikleri de geliştirecek.

Afridi: “Yıldız Holding tüm şirketlerinde fırsat eşitliğini desteklemeyi sürdürecek”

İmza merasiminde konuşma yapan Yıldız Holding İdare Şurası Üyesi ve GODIVA CEO’su Nurtaç Ziyal Afridi, Yıldız Holding’in iş hayatında fırsat eşitliği konusundaki çalışmalarını anlatarak, “Yıldız Holding’in farklı şirketlerinde ve coğrafyalarında, “İnsana Yatırım” vizyonuyla toplumun tümüne yayılan fırsatlar yaratmasını, en çok çalışılmak istenen şirketler ortasında konumlanmasını ve bayanların güçlenmesine imkân sağlayan en güzel şartlarla anılmasını amaçlıyoruz. Tüm şirketleri aracılığıyla bayan girişimcileri destekleme konusunda kararlı adımlar atan Holdingimizin tedarik zincirinde bayanlar için pek çok fırsat mevcut. Bugün UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi ile imzaladığımız bu iş birliği muahedesiyle bölgesel ve küresel alanda tedarik zincirinde bayan girişimciliğini desteklemeyi taahhüt ettik. Mevcut fırsatları daha da geliştirmek ve bayanlarla buluşturmak ismine kıymetli bir kilometre taşı olarak gördüğümüz bu  iş birliğimizin yalnızca Yıldız Holding için değil, tüm toplum ve dünya için olumlu sonuçlar üreteceğine inanıyoruz. Bayanların gelir getirecek iş fırsatlarına sahip olabilmeleri ve ülke ekonomilerine katkıda bulunabilmeleri için çıkılan bu seyahatin öncüsü olmak bizim için en büyük gurur kaynağı”dedi.

El-Yassir: “Avrupa ve Orta Asya bölgesinin tamamında bayan teşebbüsçüler için elverişli ekosistemler yaratmaya devam edeceğiz”

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Yöneticisi ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir ise şunları söyledi: “Kadın girişimcilerin liderlikleri, yenilikçi bakış açıları, dönüştürücü güçleri ve geliştirdikleri âlâ uygulamlar ile iş gücü piyasasına yaptıkları katma pahanın farkındayız. Avrupa ve Orta Asya bölgesinin tamamında ortaklarımızla birlikte bayan girişimcilerin bilgiye, finansal hizmet ve eserlere, ağlara ve piyasalara erişmelerini desteklemek üzere elverişli ekosistemler yaratmaya devam edeceğiz. Bölgede ve dünyada özel ve başkan bir pozisyonda bulunan Yıldız Holding, faaliyet gösterdiği topluluklarda, iş yerlerinde ve iş piyasalarında bayanların güçlenmesini desteklemeyi sürdürüyor. Toplumsal cinsiyete hassas yatırım ve satın alma alanlarında başlattığımız bu iştirak ile birlikte Yıldız Holding, bayan girişimcilere 4 milyon ABD Doları’nın üzerinde yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Bayan girişimciliğini hızlandırmak ve dönüştürmek üzere başlattığımız iştirak aracılığıyla bayanların liderlik ettiği ve kurduğu işletmelere birlikte sağlayacağımız dayanaktan dolayı çok heyecanlıyız.”

 

Mutuş: “Global alanda da bayan girişimciliğini ve tedarik zincirini desteklemeye hazırlanıyoruz”

Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş da imza merasiminde şunları söyledi, “Kadının güçlenmesi ve iş dünyasında fırsat eşitliği sağlanması maksadı doğrultusunda, “Daha güzel bir gelecek için fırsat eşitliğini destekliyoruz” misyonuyla liderlik etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz.İş dünyasında bayan temsili ve fırsat eşitliği alanlarında daha sistemli ve merkezi çalışmalar yapmak üzere 2021 yılında kurduğumuz Yıldız Holding Bayan Platformu ile fırsat eşitliği konusundaki duruşumuzu tüm söylemlerimize yansıtıyoruz. Eşitlik ve kapsayıcılık üzerine heyeti bir kurum kültürü inşa ediyoruz. Bayan girişimciliği konusunda Birleşmiş Milletler’in belirlediği temel kriterleri benimseyerek, bu kriterleri Yıldız Holding ve şirketlerinde de uygulanabilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.”