YSK’ya sağlık raporu yağmaya başladı! Hâkimler sandık görevinden kaçıyor

Yeni Seçim Kanunu kapsamında, il-ilçe seçim şurası başkanlıklarına yapılacak atamalar için birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar ortasında yapılacak görevlendirmeler konusunda sorun çıktı. Yüksek Seçim Heyeti (YSK), seçimler sırasında vilayet ve ilçelerde misyon yapacak seçim heyeti liderlerini belirlemek için harekete geçti. Yeni Seçim Kanunu kapsamında il-ilçe seçim şuralarına birinci sınıfa ayrılan yargıçlar ortasından kurayla seçim yapılması gerekiyor. 6 Temmuz’a kadar bu atamaların gerçekleşmesi gerekirken kuraya girmek istemeyen yargıçlardan YSK’ya sıhhat raporu yağmaya başladı. Edinilen bilgilere nazaran yalnızca İzmir’de 40 civarında birinci sınıfa ayrılmış hâkim sıhhat raporu alarak kuraya girmek istemediklerini YSK’ya bildirdi. Kuradan çıkacak isimler seçim periyodunda ağır olarak bir ay misyon yapacaklar. Bu sebeple birçok hâkimin vazife almak istemediği için sıhhat raporu aldığı belirtiliyor.

RAPORLAR İNCELENECEK, BÜYÜK KISMI KABUL EDİLMEYECEK

YSK’daki yüklü görüş ise hâkimlik yapmaya pürüz bir hastalığı yoksa kuraya katılmaları zaruriliği getirmek. Edinilen bilgilere nazaran YSK’ya yargıçlardan gelen sıhhat raporlarının büyük kısmı bu yüzden kabul edilmeyecek. YSK önümüzdeki günlerde sıhhat raporları ile ilgili bir karar verecek ve yalnızca kanser hastalığı sebebiyle alınan sıhhat raporlarının kabul edilmesi istikametinde görüş bildirecek. Buna karşın isim çekmeye katılacak hâkimin bulunmaması durumunda ise en kıdemli yargıçtan başlayarak vilayet ve ilçe seçim konseylerinde misyon alacak olanlar belirlenecek.

CHP BU DÜZENLEMEYI ANAYASA MAHKEMESINE GÖTÜRMÜŞTÜ

Eski düzenlemeye nazaran, il-ilçe seçim konseyi başkanlığı vazifesini o yerdeki en kıdemli hâkim yürütüyordu. Mart ayında Meclis’ten geçen yeni yasa ile bu kural değiştirildi ve muhalefetin reaksiyonuna karşın, en kıdemli hâkim yerine birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar ortasından seçim şurası başkanlıklarına atama yapılması öngörüldü. CHP bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götürmüştü. Yüksek Mahkeme ise başvuruyu temelden görüşme kararı almıştı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ – YÜCEL KAYAOĞLU