Beşiktaş’tan Wout Weghorst’a rest

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, golcü transferi başta olmak üzere gündemdeki bahislerle ilgili geniş açıklamalarda bulundu. Papara ile imzalanan sponsorluk muahedesinin akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çebi, Wout Weghorst’tan şimdi olumlu karşılık alamadıklarını söyledi.

Golcü transferine büyük kıymet verdiklerinin altını çizen Lider Çebi, “Weghorst ile ekonomik olarak el sıkıştık lakin şimdi kendisinden olumlu bir karşılık alamadık. Ailevi süreci ve kendisinin de beklediği teklifler var. Dün kendisine öteki oyuncularla ilgilendiğimizi, alternatiflerimiz olduğunu ilettik. Kendisi bize geri döndüğünde diğer biriyle kontrat yapmamışsak, öncelik verebiliriz. Lakin biz bugünden itibaren farklı arayışlarımızı başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Ahmet Işık Çebi, Alexander Sörloth ve Jackson Muleka’nın listelerinde olduğunu doğruladı.

Birçok isimle görüştüklerini kaydeden Beşiktaş Lideri, “Sörloth da alternatiflerimiz ortasında. Biz alternatifsiz değiliz. Sörloth istediğimiz bir forvet lakin alternatiflerimiz çok fazla. Olursa en düzgünü olsun diye uğraşıyoruz. Transferde ekonomiyi göz gerisi etmeyeceğim. İktisadı düzgün güzel bir transfer yapmışsanız başarılısınız. Paraları basarak, uçuk kaçık yapılan transferlerde şahıslar ne kadar yeterli olsa da idare açısından başarılı sayılmaz. Muleka da gündemimizde var. Beğendiğimiz bir futbolcu. Scout takımımızın, teknik yöneticimizin ve Ceyhun Kazancı’nın elinde çok bedelli oyuncular var. Onların kuralları ve bizim ekonomimizin birleştiği transferler yapacağız” dedi.

‘Tepkimizin dozajı artar’

Hakem atamalarının yapay zeka ile yapılmasını isteyen Lider Çebi, “Biz kollanmak istemiyoruz lakin hakkımızın yenmemesi için gayret edeceğiz. Yanılgılar devam ederse dozajı yüksek reaksiyonla karşılaşacaklar. Umarım yeni TFF hakemlerle ilgili süreci âlâ yönetir” diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki yeni periyotta hakem atamalarının yapay zekalı modellemelere nazaran yapılması gerektiğini vurgulayan Lider Ahmet Işık Çebi önümüzdeki dönem haksızlığa uğramak istemediklerinin altını çizdi.

Çebi, “Hakemlerle ilgili geçen dönem Beşiktaş’ın haklarını korumak için tekraren federasyona gittiğimi, MHK liderleri dahil olmak üzere hepsiyle gerektiği biçimde gayret ettiğimi tekraren söylemek istiyorum. Her maç sonu televizyonlara çıkıp, eller masaya vurulduğunda, sorunun çözüldüğünü gördünüz mü? Bu uygulamayı yapan birçok kulüp var lakin bu yüzden Türk futbolunun düzeldiğini ben görmedim. Bütün sıkıntı diyalog içinde işi çözmektir. Birçok hakem vazifeden el çektirildi, sonra misyona geri getirildi. Umarım bu yeni TFF idaresi hakemlerle ilgili süreci daha düzgün yönetecektir” dedi.

Başkan Çebi kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz korunmak ve kollanmak istemiyoruz lakin hakkımızın yenmemesi konusunda çaba edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu sene de tıpkı halde devam ederlerse, dozajı yüksek reaksiyonla karşılaşacaklar. Yeni hakemlerin misyon başı yaptırılmasını tercih ediyorum. Bunun yapay zeka metoduyla çözüleceğini söylüyor TFF Lideri. A hakemi bir maça atanırken, onun ismi birilerinin ağzından çıkmamalı. Geçmişte hakemlerin kulüplerle yaşadığı meseleler var. Hakem atamalarının belli bir yapay zeka modeliyle olması gerektiğini düşünüyorum.”

‘Adalet içinse evet’

Ahmet Işık Çebi, Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması konusundaki teşebbüsüne kaideli takviye verdi. Çebi, “Beşiktaş olarak adalet ve vicdanın olduğu her yerde varız. Bu talep adaletli ve vicdanlı karşılanacaksa, biz buna olumsuz bakmayız. Lakin maksat 3 kuruş daha fazla hisse almaksa, bu dertli süreçlerde bu çeşit hususlar ziyan verir. Mevzu adalet ve vicdansa niçin olmayalım? Diğer maksatlarla yapılıyorsa, gerek yok” dedi.

Yeni sponsor Papara

Beşiktaş ile elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketi Papara ortasında 3 yıllık konç sponsorluğu muahedesi imzalandı.

Vodafone Park’ta düzenlenen lansmana katılan Lider Ahmet Işık Çebi, Papara’ya dayanakları için teşekkür etti. Beşiktaş’la çalışmaktan memnunluk duyduklarını kaydeden Papara CEO’su Emre Kenci ise “Gençlerin kullandığı bir uygulamadan, tüm toplumun kullandığı bir uygulamaya geçmek istiyoruz” dedi.

‘İstifa etsinler’

TFF’nin suralara yaptığı istifa davetini kıymetlendiren Lider Ahmet Parıltı Çebi, “Ben tüm heyetlerin istifa etmesi gerektiğini birinci söyleyenlerdenim. Umarım tüm konseyler istifalarını verirler ve yenileri misyona gelir. Bir sene sonra yapılacak seçimde heyetlerin da genel konseyde seçilmesi biçiminde bir uygulama olacak. Umarım heyetlerin tamamının yenilendiği bir süreç yaşarız. Birilerinin kalıp birilerinin istifa ettiği bir şeyi kabul etmiyorum. Eski hakemlerin yeni kardeşlerine koltuklarını bırakmalarını istiyorum” dedi.

‘12.00’de biter’

Yeni dönem kombine bilet satışlarının temmuz ayının birinci günlerinde başlayacağını açıklayan Lider Çebi, Beşiktaşlı taraftarlardan büyük ilgi beklediklerini söyledi.

Çebi, “Sabah 09.00’da başlayıp, öğle 12.00’de bitirmiş olur taraftarımız, bu türlü bir beklentim var” diye konuştu.

Çebi’den ziyaret

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi’yi ziyaret etti. TFF’nin Riva’daki idari merkezinde gerçekleşen ziyarette, TFF İdare Heyeti Üyeleri Murat Aksu ve Müslüm Özmen ile Genel Sekreter Kadir Kardaş da yer aldı. Ahmet Işık Çebi, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve TFF İdare Kurulu’na muvaffakiyet dileklerini iletti. Büyükekşi ve Çebi, günün anısına karşılıklı ikram takdiminde bulunurken ziyaret hatıra fotoğrafıyla sonlandı.

Emre’den 4 yıllık imza

Beşiktaş, Emirhan İlkhan’dan sonra akademiden yetişen genç kaleci Emre Bilgin’in mukavelesini de yeniledi. Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, Sportif Yönetici Ceyhun Karı ile tesislerde bir ortaya gelen 18 yaşındaki file bekçisinin 3+1 yıllık kontrata imza attığı duyuruldu. Teknik Yönetici Valerien Ismael’in gelişiminden çok mutlu olduğu Emre’yi dönem başı hazırlık kampına da götüreceği tabir edildi.