DSÖ’den korkutan açıklama! Virüs olağandışı davranıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhonam Ghebreyesus, son vakitlerde global olarak artan maymun çiçeği olaylarına ait yeni bir açıklama yaptı.

Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünün, evvelki salgınlara kıyasla olağandışı davrandığını söyledi.

ACİL TOPLANTI KARARI

Ghebreyesus, salgının milletlerarası kaygı olan bir halk sıhhati acil durumu olup olmadığını pahalandırmak için gelecek hafta,  Acil Durum Komitesi’sinin  toplanacağını kelamlarına ekledi.

Fakat, DSÖ Genel Yöneticisi şu an için maymun çiçeğine karşı toplu bir aşılamanın gerekli olmadığını belirterek, “Aşılar, olay bazında tüm risk ve faydaların kıymetlendirilmesine dayalı olmalıdır” açıklamasını yaptı.

MAYMUN ÇİÇEĞİNİN İSMİ DEĞİŞİYOR

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün ismini ırkçılık risklerini en aza indirmek için tekrar adlandıracağını açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yayılmakta olan maymun çiçeği virüsünü ırkçılık ve ayrımcılığa sebep olmasına yönelik telaşlar nedeniyle resmi olarak yine adlandıracağını açıkladı. DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, DSÖ’nün maymun çiçeği virüsünün ismini değiştirmek için dünyanın dört bir yanından ortaklar ve uzmanlarla birlikte çalıştığını duyurarak, örgütün yeni isimlerle ilgili açıklamaları en kısa müddette yapacağını söz etti.

“Ayrımcı ve damgalayıcı”

DSÖ, isim değişikliğiyle ilgili kararını, geçen hafta 30’dan fazla milletlerarası bilim adamının, maymun çiçeği isminin “ayrımcı ve damgalayıcı” olduğunu ve bunun hemen yine isimlendirilmesi gerektiğini söylemesinden sonra açıkladı. Bilim adamları ortasından bir sözcü, hastalık isimlerinin coğrafik bölgelerden ve hayvan isimlerinden kaçınması gerektiğini belirtmiş, “Bu virüsün Afrikalı olduğuna daima atıfta bulunulması ve isimlendirilmesi yalnızca yanlış değil, birebir vakitte ayrımcı ve damgalayıcıdır” sözlerini kullanmıştı.