Fed faiz kararının ardından yatırımcılara dikkat çeken dolar ve altın uyarısı!

Piyasaların merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Pekala dolar ve altında son durum ne? Mevzuyla ilgili Milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener şu sözleri kullandı:

“BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BİR FAİZ ARTIŞI”

“Beklentilerin üzerinde bir faiz artışı gerçekleşti. Aslında daha evvel söylediğimiz üzere piyasa 0.75 baz puanı da fiyatlamaya başlamıştı. Genel yaygın görüş 0.50 baz puan artırması istikametindeydi. Son gelen 8.6’lık enflasyon verisi anlaşıldığı kadarıyla Fed’in daha agresif faiz siyaseti izleyeceği manasına geliyor.

Bu doğrultuda önümüzdeki devir içerisinde dolar endeksinin daha üst taşınması olası gözükmektedir. Öbür taraftan bu yükseliş gerek gelişen gerekse gelişmiş ülkelerin para ünitelerinde dolara karşı kıymet kaybını ortaya çıkaracaktır.

Ancak ABD’deki enflasyonun daha fazla güç ve besin kaynaklı oluşu. Her ne kadar Fed yüksek oranlı faiz artışı yapsa da önümüzdeki devirde enflasyonda kolay bir düşüş beklenmemelidir. Münasebetiyle bu Fed’in ilerleyen evrelerde da faiz artışına devam edeceğinin ana göstergesidir.

Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası ve başka merkez bankalarının Fed’in tutumu karşısında alacağı hal dolar endeksinin ne kadar üst taşıyabileceğini de ortaya çıkaracaktır.

ALTINI OLANLAR DİKKAT!

Hala Rusya, Ukrayna savaşının devam ediyor olması, jeopolitik riskler, arz tarafındaki tedarik problemleri ilerleyen kademede ons altının 1800 doların altını engelleyecek bir ögedir.

Fed’in bu kararı sonucu yatırımcıların ani hareket etmemeleri, orta vadeli düşünmeleri ve orta vadeli duruma nazaran hareket etmeleri yararlı olacaktır. ABD’deki enflasyon devam ettiği sürece Fed’in faiz artışları devam edecektir. Fed’in faiz artışlarının devam etmesi demek doların daima olarak üst istikametli hareket etmesi demektir. Münasebetiyle yatırımcılar dolardaki güçlenmeyi ve buna karşılık emtia fiyatlarındaki dalgalanmaları orta vadeli değerlendirmelidirler.

Diğer taraftan da ABD’de hala emisyonun artıyor olması faiz artış oranları yüksek olsa da emtia fiyatlarının da geri çekilmesini engellemektedir. Bir taraftan faiz artışı varken öteki tarafta global piyasalarda dolar bolluğunun yaşanması emtia fiyatlarının önümüzdeki periyot içerisinde geri çekilmesini engelleyecek bir ögedir.

Bundan sonraki süreçte iktisatların normalleşmesiyle birlikte büyüme sayılarının artıyor olması emtia fiyatlarını geri çekilmesini etkileyecektir. Bütün bu nedenle birlikte yatırımcılar mutlak suretle ister emtialarda altın, bakır, buğday üzere emtialarda isterse de kurlarla ilgili ya da faizlerle ilgili tavırlarında mutlak suretle orta ve uzun vadeli perspektifi hesaba katmak zorundadırlar.

“İŞLEMLERİ BİR MÜDDET ERTELEMEK YATIRIMCILARIN LEHİNE OLACAK”

Aşırı oynaklık devirlerinde sakin kalmak ve süreçleri bir müddet ertelemek yatırımcıların lehine olacaktır. Global riskler ve emtiaya talep, olağanlaşma süreci bundan sonra ons altının fiyatında geri çekilmeleri engelleyecek yegane ögedir. Önümüzdeki periyot içerisinde ons altında tekrar 1900 dolar düzeyleri test edilecektir. Tıpkı biçimde gerek pariteden ötürü gerekse ons altında çok gevşeme yaşanmayacağından ötürü gram altında 1000 TL düzeylerinin altına çekilmeyecektir. Önümüzdeki periyot içerisinde gram altında 1100 düzeylerini görmek mümkün olabilecektir.”

DOLAR VE ALTINDA SON DURUM

Dolar/TL saat 21.30 sıralarında 17.28 TL civarında seyrederken, Euro/TL 17.99 lira düzeyinde süreç görüyor.

Ons altın 1823 dolar düzeyinden süreç görürken gram altın 1013 lira düzeyinde dalgalanıyor.