Hayriye’yi öldüren eski eşine ağırlaştırılmış müebbet

Olay, geçen yıl 1 Aralık’ta saat 22.00 sıralarında Döşemealtı ilçesi Çıplaklı Mahallesi Toplu Konut Yönetimi yerleşkesi CY 12 Blok’ta meydana geldi. Mehmet Ayata, eski eşi Hayriye Alkutay’ın ailesi ile birlikte yaşadığı meskene gitti. Burada taraflar ortasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Mehmet Ayata, yanında getirdiği kurusıkıdan bozma tabancayı çıkarıp ateş etti. Hayriye Alkutay hayatını yitirdi, kardeşleri Murat ile Ahmet Emre Alkutay ise yaralandı. Gözaltına alınıp, tutuklanan Mehmet Ayata hakkında dava açıldı.

SANIK HAKİM KARŞISINDA

Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Ayata katılırken, taraf avukatları ve mağdur yakınları salonda hazır bulundu. Son kere hakim karşısında savunmasını yapan Mehmet Ayata, çocuklarını öğlen saatlerinde gördüğünü, akşam da görmek istediği için konuta gittiğini, burada eski kayınbiraderleri ile tartıştığı için aksiyonu yaptığını söyledi. Ayata, son kelam olarak “Allah büyük” dedi.

Sanık Ayata, ‘boşandığı eşi taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus, kayınbiraderi Murat Alkutay’ı ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden 16 yıl, öteki kayınbiraderi Ahmet Emre Alkutay’ı ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 15 yıl, ‘ruhsatsız silah bulundurma yahut taşıma’ kabahatinden ise 1 yıl ile 600 TL ceza aldı. Sanık Ayata’ya indirim uygulanmadı.