Kripto para piyasasında ‘Fed’ hareketi! Düşüş devam ediyor

Kripto para üniteleri, enflasyonla çaba için dünya çapında gerçekleştirilen sıkılaştırma siyasetlerinin global piyasalardan likiditeyi azaltması nedeniyle adeta çöküşe geçti. Kripto varlıklarda gerçekleştirilen satış dalgası yatırımcılarda paniğe neden oluyor.

Bugün sert düşüş kaydeden kripto para ünitelerinde Fed’in 75 baz puan faiz artırmasıyla birlikte saat 21.00 prestijiyle satışlar devam ediyor.

En yüksek hacimli dijital varlık Bitcoin yüzde 7 oranında düşüşle 20 bin 547 dolardan süreç görürken, Ethereum yüzde 12 oranında azalışla 1069 dolar düzeyinde hareket ediyor.

Yüksek hacimli altcoinlerden Cardano yüzde 1 oranında azalışla 0.4761 dolar, Ripple yüzde 5.44 oranında düşüşle 0.3037 dolar, Solana yüzde 2.81 oranında gerileyerek 28.83 dolardan süreç görüyor.

 

BİTCOİN: EN BÜYÜK KRİPTO PARA ÜNİTESİ NEDEN ÇÖKÜYOR?

BBC Türkçe tarafından kaleme alınan tahlilde şu tabirlere yer verildi: “Uzmanlar bunun global gelişmelerle alakalı olduğunu söylüyor. Kıymet kaybeden tek şey kripto para üniteleri değil.

Resesyon havası yayılırken enflasyon, faizler ve ömür pahalılığı artıyor.

Borsalar da düşüşte: ABD’de S&P 500 endeksi son doruğundan bu yana yüzde 20 bedel kaybetti.

Bunun sonucunda kimi büyük yatırımcılar bile eskisi kadar rahat hareket edemiyor.

Büyük şirketler ve yüksek riskli yatırım fonu yöneticilerinin yanı sıra sizin ve benim üzere sıradan insanların da yatırım yapmak için parası kalmıyor.

Pek çok kişi için böylesi vakitlerde kripto paralar üzere öngörülmesi sıkıntı enstrümanlara yatırım yapmak çok riskli.

Düzenleyici bir kurumu yok, finansal kuruluşlar tarafından verilen bir teminatı yok. Yani birikimlerinizle yatırım yaptıktan sonra kıymeti süratle düşerse yahut kripto cüzdanınızı kaybederseniz elinizde hiçbir şey kalmayabilir.

DÜŞÜŞ HIZLANDI

Geçen ay daha düşük profilli ama yeniden de değerli kripto para üniteleri çöküş yaşamıştı. Bu da kripto para piyasasına itimadı yeterlice düşürdü. Çok sayıda kişi satış yapmaya başladı. Bitcoin satan kişi sayısı arttıkça pahası de düştü. Düşüş sürünce daha fazla kişi satmaya başladı ve düşüş hızlandı.

Bu döngü bu türlü devam etti. Klâsik yatırım araçlarının bilakis Bitcoin’in içkin bir bedeli yok.

Financial Times gazetesinin editörlerinden Katie Martin, Bitcoin’in ardında rastgele bir iş modeli yahut para akışı olmadığını hatırlatıyor:

“Değeri yalnızca ve büsbütün insanların onun için ödemek istediği ölçüye bağlı. Bu korkutucu bir durum zira gereğince insan satmaya karar verirse bunun bir alt direnci olmaz.

“Belli bir ölçünün üstünde kişi satmaya karar verirse yarın kıymetinin 10 bin dolara düşmeyeceğinin hiçbir garantisi yok.”

 

NEDEN TAM OLARAK ARTIK?

Bütün bu tablo Bitcoin için ziyadesiyle karamsarken bunun üzerine bir de şunlar yaşandı:

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Bitcoin bozma süreçlerini birkaç saatliğine durdurdu. Bunun teknik bir sorun nedeniyle gerçekleştiği açıklansa da buna herkes inanmadı.

Kripto kredi platformu Celcius da birebirini yaptı lakin bunu teknik problemlerle değil, “sıra dışı piyasa koşullarıyla” gerekçelendirdi.
Bu iki gelişmeden telaş duyan yatırımcılar daha fazla Bitcoin satmaya başladı.

İlk iki husus paniğe yol açtı. Bankanızdan para çekemediğinizi ve oburlarının da tıpkı sorunu yaşadığını duyduğunuzu düşünün.

İlk fırsatta ATM’lere gidip para çekmeyi denerdiniz ve herkes bunu yapınca daha fazla panik oluşurdu.