Yunan amiralin ‘İstanbul’u vururuz’ tehdidine cevap: Bunun tam tersi olur

Yunanistan’ın muahedeleri ihlal ederek 23 adaya silah ve asker yığınağı yapması sonrası başlayan kriz, Ege’de çarpıcı bir gerçeği daha gün yüzüne çıkardı. Uzmanlar, Ege Denizi üzerinde 3 bine yakın kayalık-adacık bulunduğunu ve bunların 152’sinin aidiyeti meçhul statüsüne karşın Yunan işgali altında olduğunu belirtti.

“ESAS MAKSAT TÜRKİYE’Yİ BATI’DAN ÇEVRELEMEK”

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Ege’deki bu kara kesimleri ile ilgili silahsızlandırılmama kaidesi olduğunu söyledi. Karataş, Yunanistan’ın temel gayesinin Türkiye’yi Batı’dan çevrelemek, Ege’yi Yunan gölüne dönüştürmek olduğunu anlattı. Bu adacıkların her birinin bir Kardak örneği olduğunu vurgulayan Karataş; AB ve NATO teşviklerinin suistimalleri ile bugün bu adacıkların Yunanistan’ın egemenlik alanına dönüştüğü bilgisini verdi.

AVRUPALILAR DOĞU AKDENİZ’İ ‘AVRUPA GÖLÜNE’ ÇEVİRMEK İSTİYOR”

Emekli Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu da Girit’te Gavdos, Limni Güneyi’ndeki Bozbaba üzere yüzlerce adacık-kayalık olduğunu ve bu aidiyeti aşikâr olmayan kara kesimlerine Yunanistan’ın memleketler arası mukavelelere muhalif olarak el koyduğunu söyledi. Tokmakoğlu, “Yunanistan’ın Fır Sınırı (Uçuş Bilgi Bölgesi) konusunda Şikago mutabakatını ihlal ederek tesir alanını 10 mile taşıma eforunu açık bir hak ihlaldir” dedi. Yunanistan’ın krizi tırmandırma sebebini Ukrayna savaşı sonrası ortaya çıkan güç krizi ile açıklayan Tokmakoğlu, “Avrupalı aktörler, Doğu Akdeniz’i Yunanistan üzerinden Avrupa gölüne çevirmek istiyorlar” diye konuştu.

“YUNANİSTAN TÜRKİYE’NİN BATISINDAKİ BİRTAKIM MAKSATLARI VURABİLİR LAKİN TÜRKİYE DE TÜM YUNAN ALANINDAKİ TÜM STRATEJİK SİSTEMLERİ ÇÖKERTİR”

Emekli askerler, eski Yunan koramiral Yanis Egolfopulos’un “Larisa’dan üç füze atsak İstanbul Boğazı’ndaki köprüleri vururuz” tehdidini de “deli saçması” olarak yorumladı. “Yunanistan’ın bu türlü bir operasyon kabiliyeti yok” diyen Gürsel Tokmakoğlu, “Türkiye’nin sahip olduğu erken ihtar sistemleri ve hava savunma silahları buna müsaade vermez. İstanbul’u vurmak için aşmaları gereken önemli müdafaa kalkanlarımız var. Bu biçim saha gerçeği ile ilgisiz açıklamaları ciddiye almamak gerekiyor” formunda konuştu. Emekli Pilot Tümgeneral Karataş da Türkiye’nin hem hudut sınırı hem de S-400 ve yerli füze sistemleri ile Yunanistan’ın tüm stratejik noktalarını yok edebilecek alt yapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Karataş, “O uçaklar havalanır fakat geri inecek bir tabanları kalmaz. Yunan savaş jetleri, Türkiye’nin batısında kısıtlı gayeleri vurabilir. Lakin Türk hava ve kara silahları Yunanistan’ın baştan aşağı tüm stratejik merkezlerini çökertir. Ukrayna örneğinden hareketle sırtını AB ve ABD’ye yaslayarak bize efelenen Yunanistan ne Avrupa ne de ABD’nin kendisi için hiçbir biçimde savaşmayacağı gerçeğini görmelidir” sözlerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: YÜREĞİ VARSA VAZİFEDEYKEN YAPSAYDI

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarını hem de KKTC’nin haklarını savunmaya devam edeceğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan koramiralin kelamları için “Cesareti olsaydı vazifedeyken yapardı. Boş laflarla kendilerini avutmalarına gerek yok” sözünü kullandı.

İŞTE ADALARDAKİ YUNAN YIĞINAĞININ GÖRÜNTÜLERİ

Uluslararası mutabakatları hiçe sayara Türkiye’nin burnunun tabanındaki adaları silahlandıran Yunanistan’ın yığınağı ifşa oldu. ABD’nin Girit Adası’nın kuzeybatısında bulunan Suda hava üssüne konuşlandırdığı F-35/F-15 savaş uçakları ile çok sayıda mühimmat deposu ve 500 askeri çalışanın konakladığı alanlar uydu manzarasıyla ortaya çıktı. Savaş uçakları ve Patriot Hava Savunma Sistemlerini barındıran İskiri adasının yan ısıra Semandirek, Limni, Midilli, Sisam, Sakız, İpsara, Ahikerya, Batnoz, İleriye, Kelemez, İstanköy, İleki, Kerpe, Sömbeki, Rodos ve Meis adaları da Yunanistan ve ABD tarafından önemli formda silahlandırılan adalar ortasında yer alıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN